Wrocław, dn.25 listopada 2021 r.
SM- 629/2021
INFORMACJA
o zmianie stawek wysokości opłat zależnych od Spółdzielni
Na podstawie art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15.grudnia 2000 r ( Dz. U. Nr 845, z dnia 2018.05.08), zgodnie z podjętą Uchwałą Rady Nadzorczej nr 5/2021 z dnia 28-10-2021 r. w sprawie zatwierdzenia stawek opłat na 2022 rok, Zarząd MSM INSTAL informuje, że z dniem 01-03-2022 r. dla nieruchomości położonej przy ul. Wygodnej 2 oraz ul. Kluczborskiej 14-20 we Wrocławiu, zmienia się stawki opłat na pokrycie kosztów utrzymania i eksploatacji nieruchomości w wysokości:
- opłata eksploatacyjna - nie członek spółdzielni - 3,57 zł/ m 2 pow. użytkowej lokalu,
- opłata eksploatacyjna członek spółdzielni - 3,49 zł/ m2 pow. użytkowej lokalu,
- opłata eksploatacyjna - odpis fundusz remontowy - 1,50 zł/ m2 pow. użytkowej lokalu.
Uzasadnienie
Zarządzanie nieruchomościami przez spółdzielnie opiera się na zasadzie samowystarczalności finansowej co oznacza, że koszty muszą znaleźć pokrycie w opłatach pobieranych od użytkowników lokali. Ustalenie planowanych kosztów odbywa się na podstawie analizy kosztów poniesionych w latach poprzednich, występujących na nieruchomościach znajdujących się w zasobach spółdzielni, przez porównanie ich wielkości, rodzaju, sposobu występowania, określenia potrzeb wykonania bieżących prac eksploatacyjno-konserwacyjnych oraz prac remontowych, stopnia inflacji innych czynników zewnętrznych jak wzrost cen materiałów i usług, możliwości finansowe użytkowników lokali.
Stawka opłaty eksploatacyjnej ustalana jest na pokrycie kosztów utrzymania i eksploatacji części wspólnej nieruchomości, na które składają się grunty oraz urządzenia służące do wspólnego korzystania przez wszystkich użytkowników lokali w nieruchomości a zatem instalacje i powierzchnie użytkowe poza lokalami mieszkalnymi: klatki schodowe, pralnie, suszarnie, teren oraz infrastruktura zewnętrzna. Opłata ta finansuje również koszty ogólno-administracyjne związane z utrzymaniem Spółdzielni jako podmiotu gospodarczego.
Wysoka inflacja, której dalszy wzrost 2022r. przewiduje się powyżej 10%, zmiany prawa szczególnie dotyczącego podatków w oparciu o ustawy objęte programem POLSKI ŁAD, wzrost stawki wynagrodzenia minimalnego do kwoty 3010,00 złotych brutto powoduje zwiększenie kosztów po stronie pracodawcy (wzrost składek ZUS, podatku od osób prawnych). Sytuacja ta przekłada się bezpośrednio na znaczne zwiększenie cen świadczonych usług na rzecz Spółdzielni oraz cen materiałów budowlanych wykorzystywanych przy remontach. Grupa PSB jesienią tego roku opublikowała nowe dane o cenach materiałów budowlanych. Wynika z nich ogromny skok średniej dynamiki cen z 8,3% w lipcu br. do prawie 22% we wrześniu br.
Polska Grupa Energetyczna S.A. przewiduje wzrost cen za energię elektryczną i gaz o 50% co będzie miało wpływ na zwiększenie kosztów utrzymania nieruchomości.
Nadto trwająca nadal pandemia spowodowała zmniejszenie wysokości uzyskiwanych dotychczas pożytków z nieruchomości na poszczególnych osiedlach, które obniżały wysokość naliczanych opłat eksploatacyjnych.
Obniżenie przez Narodowy Bank Polski stawek oprocentowania środków na rachunkach bankowych, spowodowało znaczne zmniejszenie dodatkowych środków w postaci odsetek od zgromadzonych pieniędzy, które były przeznaczone na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości przez podział nadwyżki finansowej Spółdzielni, o którym decydowało WZC.
W przypadku pozyskania w drodze przetargu wykonawcy prac remontowych dachu budynku Kluczborska 14-20 i Wygodna 2 we Wrocławiu, konieczne będzie podniesienie stawki opłaty na fundusz remontowy ww. nieruchomości.
Karty opłat z obowiązującymi od 01.marca 2022r. stawkami opłat, zostaną doręczone użytkownikom lokali za pośrednictwem skrzynek pocztowych lub adresów e-mail w terminie do 28. utego 2022r.